Nové sdružení

             První zájezd v roce 2021


   Hurá! Konečně se můžeme společně setkat a vydat na cesty! Protože jsou zatím nejlépe bez omezení přístupné venkovní areály, zvolili jsme prohlídku zámeckých zahrad u zámku Nové Hrady nedaleko Litomyšle. Přivítali nás manželé Kučerovi, majitelé zámku od roku 1997.
   Ve vstupní hale jsme se seznámili s historií zámku – v polovině 15. století zde významný rod Kostků z Postupic postavil hrad, který byl v roce 1645 vypálen Švédy, od roku 1750 vlastnil panství rod Chamaré, vystavěli zde krásný rokokový zámek obklopený úžasnými zahradami.
 V roce 1930 koupil zámek Cyril Bartoň z Dobenína, od jeho vnuků koupili restituovaný zámek Kučerovi. Sami s pomocí několika zaměstnanců zámek a zahrady roky zvelebují a výsledek jejich práce jsme obdivovali v doprovodu obou manželů a jejich zahradnice. Před zámkem v rokokové zahradě dokvétaly jarní cibuloviny, které později vystřídají růžové růže     a letničky vysázené v ozdobných záhonech. Zahrady nad zámkem jsou ve svahu,  je tam vzorová anglická zeleninová zahrada, zvláštně stříhané lipové stěny, důmyslně vybrané trvalky, aby zde po celý rok něco krásně kvetlo a barevně ladilo. Z vyhlídky   u altánu jsme viděli na protější stráni daňčí oboru a pasoucí se ovce. Přes vysokou hradbu thují jsme vešli do zeleného letního divadla. Procházeli jsme dále kolem sýpky s muzeem, pavilonu se zelenou střechou, cesta byla lemovaná zídkami se všemožnými skalničkami, z vrcholu kopce jsme si prohlíželi nové arboretum, prošli jsme skleník, pozdravili koně ve stáji a vydali se na cestu zpět dolů z kopce. Tady budují novou ,,jedlou zahradu‘‘, dětské hřiště a kryté posezení. Ukázali nám poslední zbytky hradu a křížovou cestu, která k nim vede. Nad rybníkem u zámku bude barokní zahrada se zvláštními vodními kaskádami. Na závěr se pan Kučera pochlubil bílou zahradou.
   Velmi spokojení jsme se rozloučili a vyrazili na Safari do Dvora Králové nad Labem. Máme rádi zvířata a je nutné je podpořit. Hned od hlavního vstupu jsme odjeli africa trackem  na komentovanou prohlídku zahrady, kolem se spokojeně pásla stáda antilop, pakoňů, buvolů a zeber. Byli tu také naši i afričtí čápi, pelikáni a kojoti. Zabezpečovací branou jsme projeli do volného safari bez ohrad, kde vedle sebe žijí stáda různých antilop, pakoní a afrického skotu. A mezi nimi dva krasavci – samci žiraf. Na zpáteční cestě jsme všichni poprvé viděli lvy žijící volně v novém výběhu, rodiče a tři krásná lvíčata. Po projížďce jsme si už prohlíželi sami zahradu a zvířata ve venkovních výbězích. A všude bylo plno nádherných vysazených květin.
   Celý den jsme si v pohodě užívali, odpoledne i krásné počasí, měli jsme po dlouhé době možnost se společně vidět a popovídat si. Vážím si všech, kteří měli odvahu jet po dlouhé době na výlet. Akce se uskutečnila za přispění města Letovice na dopravu. Poděkování patří také firmě Dopaz a jejich vzornému řidiči.                           

    Za Nové sdružení zdravotně postižených Ing. Jaroslava Konůpková, foto Eva Malá.

 

OKHP©2008