Vysočina 2023

V Novém sdružení ZP na přelomu července a srpna tradičně odjíždíme na ozdravný pobyt na Vysočinu. Cestu jsme si prodloužili až do Hlinska, kde jsme navštívili dřevěné městečko Betlém, s průvodkyní jsme procházeli mezi krásnými domky, některé jsou ve správě muzea a jsou v nich expozice – prohlédli jsme si tradiční výrobu žinilky a ukázky, jak žili lidé v 19. století. Některé domy jsou soukromé, jsou v nich obchůdky nebo ubytování.
   Na oběd už jsme přijeli na Tři Studně do hotelu U Loubů. Ubytovali jsme se po dvou nebo třech v pěkných pokojích se samostatnými koupelnami, bylo nás 37, proto tři páry bydlely nedaleko hotelu. Odpolední procházku nám překazil déšť, večer nás přípitkem přivítali majitelé hotelu, zaručují nám příjemné prostředí hotelu jen pro nás za dobrou cenu, výborné jídlo, koupání v bazénu každý den  a možnost využívat celý areál hotelu včetně venkovních posezení a hřiště.
  V neděli začaly masáže s panem doktorem Fňukalem, někteří se vydali do Fryšavy do kostela nebo na procházku. V pondělí ráno a potom každý den jsme cvičili s Emou, dopoledne jsme se zájmem vyslechli povídání našeho člena Michala Jílka o minerálech, které léta sbírá. Část jeho sbírky jsme si mohli prohlédnout, nabídl nám i samostatné listy s popisem minerálů a barevným vyobrazením. Každý jsme dostali na památku jeden z jeho kamenů. Masáže byly i v úterý, každý den jsme chodili na krátké vycházky na Medlov, k Sýkovci a do kempu, k Vitulčině studánce, na minigolf k hotelu Horník nebo jen tak do lesa na borůvky. Ve čtvrtek přijeli manželé Kudovi, tentokrát jsme měli přednášku o Kutné Hoře a Sedlci. Večer jsme si užili krásné vystoupení hudby Chakali, ohromně nás pobavilo v utajení nacvičené spartakiádní vystoupení Poupata a módní přehlídka. V pátek za nádherného slunečného počasí jsme si zahráli kuželky, petangue, házeli jsme kroužky a šipky, odpoledne byla poslední možnost na procházku nebo sbírání borůvek.
   Poslední večer pan Halva ocenil dárkovými balíčky vítěze sportovních her, vyhodnotili jsme celý pobyt, poděkovali zaměstnancům hotelu za perfektní služby, připili jsme si na zdraví a rozloučenou s majiteli hotelu, slíbili jsme si, že příští rok opět přijedeme. Loučení je vždy smutné a k tomu v sobotu ještě pršelo.
  Dopoledne jsme byli v Polné, v tamním židovském městě jsme navštívili synagogu a muzeum židovské kultury v rabínském domě. Na výborný oběd s usměvavou obsluhou jsme jeli do rekreačního střediska Borovinka v obci Domanínek u Bystřice nad Pernštejnem.

Děkuji všem účastníkům, že jsme v klidu a pohodě prožili společný krásný týden. Všichni děkujeme městu Letovice za letošní dotaci, která slouží k částečné úhradě nákladů na tento pobyt. Děkujeme také firmě Dopaz za všechny služby a bezpečnou dopravu.

Za výbor Nového sdružení ZP Ing. Jaroslava Konůpková, foto Josef Havlíček