Nové sdružení

Ozdravný pobyt na Vysočině v roce 2021


   Neskutečně krásnou a stále zelenou Vysočinu milujeme, proto tam opakovaně jezdíme. Cestou jsme se zastavili na Pernštejně, abychom si prohlédli výstavu a nově otevřenou panskou zahradu. Nynější náročná obnova se snaží přiblížit vzhled a stav zahrady v době její největší slávy na počátku 19. století. Svah pod hradem je spoutaný terasami z místního kamene s vysokým podílem lesklé slídy, protkaný cestami a schodišti, všechny stavby jsou obnovené, krásné jsou kašny, vodní kaskády, bazén a dole už voda plyne nezvyklou anglo čínskou zahradou. A všechno důmyslně osázené.
   Na oběd jsme dojeli na Tři Studně do hotelu U Loubů. Všichni zaměstnanci i manželé Halvovi nás vítali jako vzácné přátele. Máme obsazený celý hotel, pokoje jsou dvoulůžkové s vlastní koupelnou a televizí. Máme k dispozici krytý bazén a oddělenou jídelnu.
   Každý den začíná cvičením s Emou, cvičí skoro všichni a o pobavení se stará Svaťa. V pondělí za námi přijel pan Jan Grygar s malířem Pavlem Albertem, u něho na zahradě se hrála nová hra, kterou si herec napsal sám pro sebe a nám o ní povídal. Od umění jsme přešli k domácí výrobě čerstvého kozího sýra. V úterý nás potěšil pan Bohuslav Kuda vyprávěním o posledních majitelích letovického zámku – rodu Kálnoky a o jejich přátelství s malířem Josefem Mánesem a spojení obou s Čechami pod Kosířem. Dva dny jsme měli masáže, chodili jsme plavat i na vycházky do krásného okolí. U hotelu Horník jsme hráli minigolf, když pršelo, házeli jsme šipky a kouleli koule na chodbě, na ruské kuželky už bylo krásně. Čtvrteční večer nám zpříjemnila nejen hudba Chakali z Letovic ale i naši tanečníci country hudby a módní přehlídka prvorepublikové elegance. V pátek nám o své práci povídala paní ze záchranky ve Žďáru nad Sázavou.
   Odpoledne jsme vyhodnotili celý pobyt, vyhlásili vítěze sportovních soutěží, poděkovali všem zaměstnancům a panu Halvovi jsme udělili Řád Studánkové víly za výborné služby po celých 16 let. Poslední večer nám hrála místní country hudba. Loučení bylo smutné, ale příští rok se zase vrátíme.
   Cestou zpět jsme se zastavili na Zelené Hoře. Velmi děkujeme městu Letovice za dotaci na částečnou úhradu pobytu, cesty a masáží. Děkujeme také firmě Dopaz za perfektní služby. Tímto pobytem a zájezdy se snažíme vrátit se do normálního života. Prosím zapojte se do dalších plánovaných akcí.

 Za Nové sdružení ZP Ing. Jaroslava Konůpková, foto Marie Králová

 

OKHP©2008